Wystawa „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” - Jan Klawiter
364
post-template-default,single,single-post,postid-364,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Wystawa „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”

Z inicjatywy Posła na Sejm R.P. Jana Klawitera w I Liceum Ogólnokształcącym im. Książąt Pomorskich, została zorganizowana wystawa „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”.

Wystawę tę przygotował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie. Ekspozycja „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” składa się z 14 plansz.

Część wstępna prezentuje Kresy Wschodnie w aspekcie terytorialnym, wielonarodowym i wielokulturowym.

Kolejne plansze wprowadzają odbiorcę w odpowiedni kontekst historyczny, opowiadają o sytuacji ludności kresowej podczas okupacji, przestawiają także założenia narodowościowej polityki ukraińskiej i planowane działania OUN i UPA wobec ludności polskiej.

Punkt kulminacyjny wydarzeń, tj. dokonanie masowych mordów na Polakach mieszkających na Wołyniu, przedstawia dalsza część wystawy. Następne plansze prezentują dalszy przebieg wydarzeń na Wołyniu latem 1943 r., a także na terenach Małopolski Wschodniej. Zakończeniem ekspozycji jest podsumowanie roku 1943 na Kresach Południo-Wschodnich.

Ostatnia plansza wystawy opisuje działania ukraińskich Sprawiedliwych.

Ekspozycja ma na celu przybliżenie tragedii wołyńskiej głównie osobom niemającym korzeni kresowych, a także ludziom młodym.

Podczas uroczystej inauguracji wystawy prelekcję wygłosił, Pan Bartosz Januszewski, pracownik gdańskiego oddziału IPN.

Pan Poseł Jan Klawiter planuje udostępniać tą  wystawę wszystkim chętnym szkołom ponadgimnazjalnym z województwa pomorskiego.

Najbliższa wystawa planowana jest w II Liceum Ogólnokształcącym w Rumi im. Józefa Konrada Korzeniowskiego, ul. Stoczniowców 6, 84-230 Rumia w terminie od 29.11.2016 do 09.12.2016r